District Elections for 2022-2023 term

Vote on May 8th for your next District Leaders

Dear Club Presidents and VPs Education of District 59 and District Executive Committee Members,

The District Leadership Committee, under the guidance of Erik Hesselink and Lucy Sennef as DLC Chair and DLC Co-Chair, will interview all nominated candidates for the District Leadership positions for 2022-2023 in District 59.

Procedures


After the interviews and deliberations, they put forward the following people as nominated candidates. You must have received an email with all the information so that you can register to participate to the vote on May 8, 2022. Registration is mandatory so that you obtain your voting number and are able to vote.

If you did not receive this email, please contact admin@district59.org to get updated.

Thus, the election of District 59 Officers is held during the District Council Members meeting (DCM), that will take place on Sunday, May 8, 2022. The Officers are elected for the term starting upcoming July 1, 2022 till June 30, 2023.

Elected vs Appointed

The following positions are elected positions: District Director, Program Quality Director, Club Growth Director, Public Relations Manager, and Division Directors.

The positions of Finance Manager, Administration Manager and Area Directors are appointed by the incoming District Director of 2021-2022.

About Proxies

WARNING : Proxies are only accepted for in person meetings :

For next DCM – Sunday, May 8th, 2022 – there are no proxies.
Questions can be directed to admin@district59.org.

Learn more about your candidates

The candidates to elected position have been offered to publish a photo and a statement to help the voters of the District Council – Pdts and VP Education (Clubs) + voting Core Team members + Division and Area Directors – to make their decision.
These photos and statements are published in the following article: District Officers 2022-2023 elections (update needed): Candidates’ Corner.

The candidates for 2022-2023 District Leadership positions

* Where more than one candidate have been nominated, the candidates are listed in alphabetical order by family name.

CORE TEAM

  • District Director – 
  • Program Quality Director – 
  • Club Growth Director – 
  • Public Relations Manager – 
  • Parliamentarian –

DIVISION A

  • Division Director
  • A1 –
  • A2 –
  • A3 –
  • A4 –
  • A5 –
  • A6 –

DIVISION B

  • Division Director –
  • B1 –
  • B2 – Robin-Anna Tilocca
  • B3 – Renaat Toppets
  • B4 – Tim β€˜T Joncke
  • B5 – No candidate
  • B6 – Lucrezia Bove

DIVISION C

  • Division Director – Conny Franeker / Szilvia von Oijen
  • C1 – Barbara Abraham
  • C2 – Gerben Broens
  • C3 – Tirtha Dey

DIVISION D

  • Division Director – John Chalmers / Prince Motiano
  • D1 – Oana Marangoci
  • D2 – No Candidate
  • D3 – Nathalie Jeneral
  • D4 – Marina Tataram

DIVISION E

  • Division Director – Ilona Ruitenberg
  • E1 – Milena Loga
  • E2 – Arthur de Niet
  • E3 – Fred Eikenboom
  • E4 – Bart Ghysel

DIVISION F

  • Division Director – Jean-ValΓ©ry Gnayoro
  • F1 – DanaΓ© Margerit
  • F2 – Florence Gaillard
  • F3 – StΓ©phanie Tamas
  • F4 – Wendy Buckley

DIVISION G

  • Division Director – No Candidate
  • G1 – Lawrence Krosendijk
  • G2 – Teunissen
  • G3 – Lisette-Anne Volker
  • G4 – Cindy Achieng